Greyder Nedir?

Greyder bilinenin aksine yikim, kazi vb. calismalar icin kullanilan bir makine degildir. Özellikle toprak isleri diye adlandirilan ve yol yapim calismalarinin bir safhasi olan bransta, yola serilen malzemenin tesviyesinde kullanilan bir is makinesidir. Ayrica yol altyapisi olarak da adlandirilan toprak isleri birimi haricinde, ust yapi olarak adlandirilan ( halk arasinda asfalt olarak bilinen yol ust yapisina, bitumlu temel, binder ve asinma olarak adlandirilan bitumlu sicak karisimlar da dahil ) alt temel ve / veya mekanik tabakalarinin serilmesi ve reglaji islerinde de, duruma gore kullanilabilen iş makinası türüdür.

Toprak islerinde ozellikle yol insaatlarinda cokca kullanilan zemini istenilen seviyeye getirmek icin kullanilan aletdir.

Fazla zemini kaziyarak alabilecegi gibi kotun yukseltilmeye calisildigi yerlerde ekstra topragin serilmesinde de kullanilir..daha sonra serilen topragin silindirlerle sikistirilmasi gerekir...

ayirca kislari karla kapli yollari acma olayinda da bolca kullanilir...

Kış aylarında karla mücadele amacıyla belediyelerin kendi makina parkının yeterli olmayacağı düşüncesiyle özel sektörden kiralayarak temin ettiği en önemli makina türüdür.

4 metre genişliğinde, 50 santimetre yüksekliğinde bir bıçağa sahip olan iş makinesidir. Bıçak aracın ön ve arka tekerleklerinin arasına monte edilmiştir. ince zemin tesviyesinde kullanılır.

Greyder bicaklarinda mangan celik kullanilir. normal celik kullanildikca sertleşir ancak buna bagli olarak darbe dayanikliligi azalir. bicaklarda mangan celik kullanildiginda ise sertleşmeye ragmen bicagin darbe dayanikliliginda ve toklugunda pek azalma olmaz.
Genel olarak greyderler, tesviye işlerinde, şey meyillendirme, hendek kazma ve yol yapımı için kullanılan çok amaçlı makinelerdir. Ayrıca uygun bir şekilde kullanıldıkları takdirde, tesviye ve bombelik verme, karıştırma ve yayma, malzemeyi yana yığma işleriyle birlikte hafif kazıma işlerinde de kullanılırlar. Bu işler greyderin bıçağı, kazmaları ve riperleri ile yapılır. Greyderler ağır kazı işleri için (dozer gibi) uygun makineler değildirler.

Greyder bıçaklarına sınırlamalarına bağlı olarak istenilen herhangi bir açı verilebilir. Bıçağın yapısal kuvveti ve duruşu, greyderin dozer gibi iş yapmasını önler. Greyderler, yalnız orta sert malzemede derin olmayan kazılar yapabilirler

Greyderlerde normal bıçak durumları
  • Hendek kazı pozisyonu,
  • Yüksek şey kazısı pozisyonu,
  • Düztaban hendek kazısı pozisyonu gibi işlerde ayarlanabilir.

Greyderlerin arka ve ön tekerleklerindeki lastik dişleri dönüş yönüne göre birbirlerine zıttırlar. Arka tekerleklerin güç ile çalışması ve yer ile temas halinde bulunan "V" dişi noktasının daha iyi çekme yapması ön ve arka tekerlek dişlerinin birbirine ters olmasından kaynaklanır. Ön tekerlekler arka tekerleklere göre daha geç aşınırlar. Ön tekerleklerin gerektiğinde sağa ve sola doğru yatırılabilir olması, keskin dönüşlerde avantaj sağlamakta ve greyderin ön tarafının kazı yönüne doğru çekilmesini engellemektedir .

Kiralama saatlik günlük aylık şeklinde olabilir.Uzun süreli işlerde kiralamalar aylık, kısa süreli işlerde kiralama saatlik veya günlük olarak yapılır.Anlaşmaya bağlı olarak makinanın mazotu, operatör maaşı, nakliye gibi masraflar kiralayan yada kiraya verene aittir.Genel olarak aylık kiralamalarda makinanın şantiyeye nakliyesi, makina mazot masrafları, operatör barınma masrafları kiralayana; dönüş nakliyesi, operatör maaşı, makina yağ ve bakım masrafları kiraya verene aittir.

Tarihten Günümüze Greyderler